NEW ORLEANS GEZİ NOTLARI

Spread the love

Louisiana’nin çilgin şehri New Orleans ,nam-ı diğer NOLA’dan selamlar🙋🏻‍♀️ Bana New Orleans’ı soracak olursanız “Herkesin kiyafetinin rengine uyacak bir duvar ya da kapı bulabileceği şehir ” derim 😄
NOLA geçen sene 300. yasini kutladi. Ee bu da onu Amerika’nin en eski sehirlerinden biri yapmaya yetiyor. Sehir 1700’lü yıllarda Fransız Kolonileri’nin şehre gelmesiyle kuruluyor. Daha sonra İspanyol egemenliğinde kaldığı dönemler de oluyor. Şehrin harika bir mutfağa sahip olamasında ve yılın çok büyük bir kısmını festival havasında geçirmesinde buraya köle olarak getirilen Afrikali Amerikalilar’in ve Fransız asıllı Kanadalılar’ın etkisi çok büyük.
New Orleans’ta yaşamayı tercih etmek belki tartışılır ama sehrin 7/24 eğlencesine karışmak , lezzetli yemeklerinden yemek, Caz müziğine doymak, rengarenk ve capcanlı sokaklarinda kaybolmak için mutlaka ama mutlaka ziyaret edilmesi gereken biryer.
Türkiye’de pek popüler olmasa da Amerikalı turistlerin uğrak yeri olan New Orleans’ı hadi beraber keşfedelim. Drive thru alkol satilan bir sehir var diyorum size daha ne diyeyim 🙂

NEW ORLEANS’A NASIL GİDİLİR ?

Maalesef kötü bir haber ile başlayacağım ; Türkiye’den New Orleans’a direkt uçuş bulunmamakta. Houston, New York ,Miami gibi şehirlere uçup buralardan aktarma yaparak New Orleans’a ulaşabilirsiniz.

Benim gibi Houston ve çevresinde yaşayanlar ise hem uçak yolu ile hem de araba ile NOLA’ya ulaşabilirler. Ben New Orleans’a iki kere gittim ve iki seyahatimi de araba ile yaptım. Houston – New Orleans arası yaklaşık 350 mil (560km) ve yol yaklaşık 5- 5 buçuk saat arası sürüyor. Yol üstünde duraklama yapabileceğiniz ya da görmeniz gereken pek yer yok. IHOP ve Starbucks gibi zincir markalar ise Amerika’nın heryerinde olduğu gibi bu seyahatinizde de mola verebileceğiniz yerlerden.

NEW ORLEANS’TA NEREDE KALINIR ?

Ben New Orleans’ta çeşitli otellerde kaldım fakat herkesin bütçesi kendine özgü olacağından size otel tavsiye etmek yerine bölge tavsiye etmeye karar verdim. Zaten New Orleans çoğunlukla yaya dostu bir şehir Amerika’nın diğer büyük şehirlerinin aksine şehirin görülmesi gereken yerlerini yürüyerek dolaşabiliyorsunuz. Kalmanızı önereceğim iki bölge var; biri French Quarter diğeri ise Garden District. (Eğer yürümekten yorgun düşerseniz çeşitli bölgelerden kalkan bisikletli insanların çektiği arabalara binebilirsiniz.)

Sıcak çikolata , Beignet ve Cafe Au Lait

NEW ORLEANS’TA NELER YENİR ?

BEIGNETS: Beignet günün neredeyse her saati yiyebileceğiniz donut hamuru gibi bir hamurdan yapılan dışına bolca pudara şekeri dökülmüş bir tatlı. İlk olarak 18. yüzyılda bölgeye gelen Fransız koloniler yapmaya başlamışlar. Sıcak çikolata veya kahve ile tüketiyorlar. Bence zaten aşırı şekerli olduğundan kahve ile tüketmek daha keyifli.

Nerede yenir derseniz ; Cafe Du Monde.

Po-boys

PO-BOYS: Baget ekmeğine yapılan kızarmış karides , roast beef veya istridyeli sandiviç. Poboys’un Poor Boy’dan geldiği düşünülüyor. ilk olarak 1900lu yılların başında bedava sandiç dağıtmaya başlayan bir restaurant tarafından yapılıyor.

Benim favori mekanım ; Parkway Bakery and Tavern

Hangover Bowl

GUMBO: Fransız ve Batı Afrika mutfaklarından esinlenilmiş bir yemek olduğu düşünülüyor. Temel olarakulu bir yemek içinde pilav ve çeşitli etler bulunuyor.

Nerede yenir ? Gumbo Shop

Diğer Favori Mekanlarım ;

-Hem Caz müziğine hem demidenizi mutlu etmek için Three Muses. Menüleri sezonluk olarak değişiyor gitmeden kontrol etmeyi unutmayın.

District Donuts Sliders Brew ‘ün donutları

-Aşırı Lezzetli donutlar için ; District Donuts Sliders Brew.

sağ arka köşede shouthern mutfağın vazgeçilmezi fired chicken

– Sothern ve Cajun mutfaklarından çeşitli lezztler deneyebileceğiniz brunch mekanları ; Willa Jean ve Ruby Slipper Cafe

Willa Jeans’ta Hangover Bowl , Ruby Slipper Cafe’de ise Chicken St. Charles New Orleans mutfağı hakkında fikir sahibi olmanız için önerilerim.

Banana Foster ve kaplumbag çorbası deneyebileceğiniz Brennan’s da biraz daha şık bir restaurant.

Mevzu Bahis New Orleans olunca haliyle yemek kısmı biraz uzun oldu 🙂 Benim de denemediğim daha bir sürü yemekleri var.

NEW ORLEANS’DA NELER YAPILIR ?

İyice doyduğumuza göre şimdi gelelim nasıl eğlenebiliriz kısmına. Haftanın neredeyse her günü eğlenecek birşeyler bulmak mümkün. New Orleans tam bir festivaller sehri. Herkesin sokaklarda deliler gibi eğlendiği en ünlü festivalleri ise Mardi Gras ve St. Patrick’s Day. Festival listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Caz müziğin doğduğu yer olarak kabul edilen New Orleans’ta her an canlı müzik olan yerlerin başında French Quartar’daki Bourbon Street geliyor. Gece hayatının kalbinin attığı bir diğer bölge de daha çok lokallerin takıldığı Frenchmen bölgesi.Sokaklarda yürürken mekanlardan gelen müziklerden başınız dönse de size en çok cezbeden mekana doğaçlama gidip oturmanız bence en güzeli.

NOT: Benim favori caz müzik mekanlarından olan Three Muse ‘e gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

French Quarter’ı bitirdikten sonraUptown/ Garden District bölgesini yürüyerek bitirmenizi tavsiye ederim. Yine garden district / Uptown bölgesindeki mezarlıkları ister turla ister kendi başınıza dolaşabilirsiniz. Ben şimdi neden mezarlık dolaşacağım ki dediğinizi duyar gibiyim. New Orleans deniz seviyesinin metrelerce altında kurulmuş bir şehir olduğundan şehrin su basma tehlikesi çok fazla oluyormuş.Bu riskten korunmak için mezarlıklarıeski tarihlerden itibaren yüksek latitler şeklinde yapmışlar.

Ben katılmadım ama şehirde Haunted tour dedikleri turlar çok meşhur. Turlarda gerçek olduğu rivayet edilen hayalet , vampir ve cadı hikayeleri anlatılıyor.

NOT: Magazine Street, Frenchmen Street, Royal Street ve Canal Street şehrin en önemli ve görülmesi gereken sokakları.

NOT:French Quarter’daki Jackson Square’e uğrayıp sokak showlarını izleyip, sergileri gezmeyi unutmayın.

NOT: Bu kadar yol geldikten sonra ez az 2 gece kalmanızı tavsiye derim.

Sevgiler,

Pinar

0

You may also like

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *