CUSCO GEZİ REHBERİ

Spread the love

İnka İmparatorluğu’nun başkenti olan Cusco; İnkarlar tarafından dünyanın merkezi adını alacak kadar önemli bir şehirdi. Cusco’nun sokaklarında dolaşırken antik Andean kültürüne nufus etmiş İspanyol Koloni kültürünü görebiliyorsunuz. Andean Kültürü ne derseniz , Güney Amerika’nın batı kıyısı boyunca uzanan dağlar bölgesinde yaşamış olan insanların kültürü diyebiliriz. (Andean Mountains Türkçe’de And Dağları olarak bilinir. ) Sacred Valley ‘e ve Machu Picchu’ya açılan bir kapı olan Cusco’da eski kültürler hala yaşamakta. Sokaklarda evcil lamalarını biberonla besleyen köylü kadınları eski kültürleri yaşatırken , bir yandan da vitrinde beğendiğiniz alpaka tüyünden yapılmış bir kazağı almak için girdiğiniz lüks bir butikte kazağın 200USD olduğunu öğrenebilirsiniz.(ve hatta bazen daha pahalı )

Lima Cusco arası uçuşumu yaptığım uçak

Cusco’ya Nasıl Gidilir ?

Cusco’ya gelmek için öncelikle Peru’nun başkenti olan Lima’ya uçmanız gerekmekte. Lima’dan Cusco’ya yapacağınız ucuş 1- 1,5 saat arası sürmekte. Otobüs veya trenle yolculuk etmeyi düşünürseniz yaklaşık bir gününüzü yolda geçirmeniz gerekebilir. Lima’dan Cusco’ya uçabileceğiniz benim bildiğim 4 tane havayolu şirketi var. Bunlar ; Peruvian Airlines , LATAM Airlines, SKY Airline ,Viva Air. Ben uçuşumu gidiş Peruvian- Dönüş LATAM şeklinde yaptım. Çok sık uçuş olmasına rağmen seyahatinizi özellikle yüksek talep gören Haizran- Agustos ayları için planlıyacaksanız son dakika bilet bulmanız çok zor olacaktır. Ben uçağı kaçırdığım için aylar öncesinden tek yön 70 USD a aldığım bileti , son dakikada zar zor yer bularak 170 USD a almak durumunda kaldım.

Cusco Havaalanı minicik bir bina ve Şehir Merkezine yaklaşık 2,5 km uzaklıkta. Havaalanın’dan kalacağımız yere gitmek içinse UBER kullandık. Taksiler Peru’da bir çok ülkeye göre çok daha ucuz. Taksiyle UBER arasında da çokta büyük bir fiyat farkı bulunmamakta. Zaten UBER çağırdığınızda da taksiler geliyor. Cusco Havaalan’ından Cusco’nun Tarihi bölgesinde (Centro Historico) bulunan otelimize gitmek için UBER’e 6USD verdik.

NOT: Cusco ‘da kendimi tahminlerimin çok daha üstünde güvende hissettim. Zorla birşeyler satmaya çalışan satıcılar, evsizler, siz geçerken yiyecekmiş gibi bakan insanlar yok sokaklarda. Herkes çok saygılı. Dönüş günü havalanına gittiğimizde taksiden indikten yaklaşık 15 dk sonra telefonumu takside unuttuğumu fark ettim ve taksiciyi aradığımızda çoktan şehir merkezine dönmüştü. Buna ragmen hiçbirşey talep etmeden geri gelip telefonumu getirdi. Biz zorla yol parasını bir kez daha verdiğimizde de çok mutlu oldu.

NOT: Tüm Peru genelinde en büyük sorun aslında dil sanırım. Belli başlı turistik yerlerde insanlar ingilizce tabiki biliyor. Yerel halk tek kelime ingilizce bilmiyor. Yukarı’da bahsettiğim taksici ile de havaalanında ingilizce bilen Peru’lu bir görevli bizim için konuştu. Yoksa taksiciye asla derdimizi anlatamazdık. Zaten Cusco’ya gelen turistlerin çok büyük bir kısmı da yine İspanyolca bilen ülkelerdenmiş.

Cusco’da Nerede Kalınır ?

Cusco ‘da birçok butik otel bulunmakta. Ben Casona Boutique Otelde kaldım. Rezervasyonumu hayatımda ilk defa AirBnB üzerinden yaptım ve Booking. com da geceliği 80USD civarı olan odada 42 USD vererek kaldım. Booking te bulduğunuz bir otelin AirBnB ‘de de olup olmadığını mutlaka kontrol edin çünkü fiyatlar çok daha uygun.

Casona Boutique Otele gelinde çok şirin bir avlusu var. İnanılmaz merkezi bir konumdaydı. ( Cusco’nun ana meydanı olan Plaza de Armas’a 350 metre uzaklıkta yani 5 dakikalık yürüme mesafesindeydi.) Fakat ben odalarını pek beğenmedim açıkçası biraz küçük ve rutubetliydi ama sanırım fiyat performans açısından bakarsak gayet iyiydi. Otel booking te 9 puan almış.

NOT: Otelin hemen girişinde bir kahve arabası bulacaksınız. İsmi Three Monkeys Coffeee. Casona ‘da kalmasanızda kahvelerini denemenizi tavsiye ederim. Kahveleri kesinlikle yumuşak içimli ve lezzetli. Eğer siz de benim gibi bir espresso severseniz kahve çekirdeklerinizi hemen alın. Günleriniz yoğun geçeceğinden otele kahveci kapandıktan sonra döneceksiz bizim gibi kahvesiz kalmayın.

JW Marriott Bahçesi

Bunun dışında ücret önemli değil derseniz bence kesinlikle JW Marriott El Convento’da kalın. Bence konum ve rahatlık açısından Cusco’nun en iyi oteli.

Plaza de Armas ‘da festival

Cusco’nun Merkezinde Görülmesi Gereken Yerler

Size benim yarım günde yürüyerek bitirdiğim bir şehir turu yaptıracağım.Yürüme hızınıza ve biryerlerde duraklama sıklığınıza göre belki keyifle bir tam günde ayırıp bitirebilirsiniz bu minik ve sevimli şehir merkezini. Aşağıda sizin için yürüyüş rotamızı kırmızı ile çizdiğim minik haritayı bulabilirsiniz.

Cusco Mekezi haritası ve yürüyüş rotamız

1-Başlangıç yerimiz tabiki ünlü Plaza de Armas meydanı. Meydanda birçok tarihi bina bulacaksınız bunlardan en ünlüleri La Catedral , İglesia del Triunfo ve İglesia De Jesus Maria. Ayrıca meydanda ceviche başta olmak üzere harika yemekler yiyebileceğiniz birçok restaurant bulunuyor. La Catedral’in içindeki tablolar görülmeye değer.

2- Plaza de Armas ‘ın 250 metre ilerisinde bulunan Plaza Regocijo meydanı ‘na geldiğinizde etrafınızda çeşitli restaurantlar ve butikler bulacaksınız.

3- Üçüncü durağımız San Francisco Kilisesi ve müzesini göreceğiniz Plaza San Francisco meydanı.

4-Yine yolunuza Cusco’daki bir diğer önemli kilise olan Santa Clara ‘ya doğru devam ettiğinizde ,artık Mercado San Pedro’ya çok yaklaşmış olacaksınız. Mercado San Pedro Cusco’nun yerel marketi.İçinde yiyecekten kıyafete bir çok Peru yerel ürününü bulacaksınız. Mercado San Pedro hergün sabah 6 akşam 7 saatleri arası açık.

5- San Pedro Marketi’nden 10 dakikalı yürüyüşle ulaşacağınız yer ; Loreto. Loreto sağı ve solu inka duvarları ile çevrili olan küçük bir sokak. Bu sokakta ve çevresinde kuçaklarında alpaka yavruları ile gezen birçok Perulu kadın göreceksiniz. ( Buraya ulaştığınızda aslında bir dikdörtgen çizmip Plaza de Armas ‘a geri dönmüş olacaksınız.)

6- Bir sonraki durağımız sevimli mi sevimli bir cafe ve aynı zamanda butik olan L’Altelier Cafe Concept. Loreto’dan Bu sevimli kafeye giderken geçtiğiniz sokaklarda bol bol durup fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. L’Atelier Cafe Concept’te lezzetli mi lezzetli bir cappucino veya smoothie içerken sevimli penceresinden dışarı bakarak yoldan geçenleri izleyebilirsiniz. Alpaka yününden yapılmış tasarım ürünlerden satın alabilrisiniz.

7- Otelinize dönüş yolunda Plaza Nazarenas ‘a uğramayı unutmayın.

Cusco’da neler yenir için Peru Tarihi ve Mutfağı gezi yazımı tıklayınız.

Peru’da mutlaka görülmesi gerken 11 yer yazısı için tıklayınız.

Peru seyahatinizi planlarken size yardımcı olabilmiş olma dileği ile…

Sevgiler,

Pinar

0

You may also like

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *