PERU’DA MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN 11 YER

Spread the love

Aşağıdaki liste iki gruptan oluşmakta. Birinci grupta benim gidip gördüğüm yerler. İkinci grupta ise görmek istediğim fakat ; 5 günlük seyahatimde görme şansı bulamadığım yerler yer alıyor.

1- Machu Picchu

Bugün Peru denilince akla ilk olarak dünyanın yeni yedinci harikası olan Machu Picchu geliyor.

Yakin zamana kadar yerel birkaç kişi dışında kimse tarafından varlığı bilinmeyen Machu Picchu, 1911 yılında Amerikalı Tarihçi Hiram Bingham tarafından keşfedilir. Ünlü tarihçinin Inca Uygarlığı hakkında yazdığı kitabın ücretsiz notlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

15. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Machu Picchu’nun neden yapıldığı hakkında bir çok tez olmakla birlikte hala tam olarak bilinmemekte. Yine de bu kadar harika bir yapının bukadar uzak bir yere , yine böylesine kusursuz bir şekilde yapılmış olması İnkalar’ın mühendislik konusunda nekadar ileri olduğunun açık bir kanıtı gibi. Birçok doğa yürüyüşü severin bugün bile Machu Picchu’ya ulaşmak için kullandıkları İnka Yolu ozamanın başkenti Cuzco’ya kadar ulaşmakta.

2- Cusco Şehir Merkezi

12. yüzyılda ilk İnka Kralı Manco Capac ,Cusco’ya yerleşir. Cusco İspanyol İşgalcilerin İnkalar’ı yendiği güne kadar başkent olarka kalır. Dokuzuncu Kral Pachacutec Cusco Şehrinin planlamasını yukarıdan bakıldığında pumaya benzeyecek şekilde organize eder. Bugün hala turistlerin ilgi duydugu yerlerden biri olan güneş tapınağı Qorikancha ‘da Kral Pachacutec tarafından yaptırılmıştır. Cusco sokaklarında dolaşırken hem Inka’lardan hem de İspanyollar’dan kalan birçok izi görme fırsatı yakalıyor insan.

Bugün Cusco sokaklarında iki tip bayrağın dalgalandığını göreceksiniz. Bunlardan biri kırmızı beyaz Peru bayrağı. Diğeri de gökkuşağı renklerine sahip Cusco bayrağı. Açıkçası ben ilk gördüğümde şehirde gay festivali olduğunu düşünmüştüm.Cusco şehir merkezinde nereleri görmeli, nerede kalmalı, neler yemeli gezi öğrenmek için tıklayınız.

Pisac tarım teraslarında günbatımı

3-Sacred Valley

Urubamba Nehri boyunca yer alan Pisac , Urubamba ve Ollantaytambo gibi İnka Uygarlığı dönemimde büyük önem taşıyan kasabaların kurulduğu bölgenin genel adı aslında Sacred Valley. Peru’nun hemen hemen en verimli topraklarının bulunduğu Sacred Valley’in diğer bir adı da Urubamba Vadisi. Peru’ya gelip de Machu Picchu’yu ziyaret eden turistlerin çok büyük bir kısmı Machu Picchu’ya kadar uzanan Sacred Valley ‘i görmeden dönmüyorlar.

Sacred Valley bölgesindeki önemli yerleri görmek için iki seçeneğiniz var.

Birincisi Cusco’dan günübirlik tur alabilirsiniz. Hemen hemen sabah 8 de çıkıp akşam 7 de döneceğiniz bir tur olacak bu. Sacred Valley turunda göreceğiniz yerler ; Pisac marketi, Urubamba kasabasındaki arkeolojik kalıntılar , Ollantaytambo kasabası , Maras &Moray , Salineras tuz teraslarıve Chinchero kasabası.

Ben çok zamanım olmadığı için bölgeyi böyle bir turla keşfetme imkanı buldum. Tura 30USD artı arkeolojik alanlara girmek için 80sol (1sol = 0.3 USD ) verdim. ( Yani toplamda kişi başı 55 USD civarı). Turla gitmeseniiz de Pisac, Ollantaytambo, Moray ,Chinchero ve Salineras de Maras ‘a girmek için 80 sol ödemeniz gerekecek. Tura öğle yemeği dahildi. Kısıtlı zamanı olanların tüm çevreyi bir günde görebilmeleri için harika bir seçenek.

NOT: Benim gibi normalde tur tercih etmeyen ve heryeri kendi keşfetmeyi seven biriyseniz; Sırası ile Pisac , Urubamba ve Ollantaytambo ‘da kalarak çevreyi uzun uzun gezebilirsiniz.Ollantaytambo,İnkalar’ın şehir planlamasına örnek teşkil eden iki tane ören yerine ev sahipliği yapıyor. Ollantaytambo Machu Picchu’ya çıkan trenlerin başlangıç noktası olduğu için de en son burada kalmak size kolaylık sağlamış olacaktır.

Salineras de Maras tuz göletcikleri

4- Salineras de Maras

Salineras de Maras İnkalar’ın tuz çıkarmada kullandığı binlerce minik tuz göletçiğinden oluşuyor. Bölgedeki tuzlu yeraltı sularının bu göletciklerde toplanması ve suyun buharlaşması suretiyle tuz elde ediliyor. Elde edilen tuzun rengi beyaz ,açık pembe ve kahverengimsi tonlarda olabiliyor. Bu renk çeşitliliği ziyaretçilere görsel bir şölen sunuyor. Ayrıca göletlerin orada bulunan hediyelik eşyacılarda çok değişik aromalı tuzlar satılmakta.

Bölgeden aldığım çeşitli tuzlar

Bu alana girerken bir ücret ödemeniz gereken ücret 10 soles. Ben bölgeyi 2019 Haziran ayında ziyaret ettim. Benim ziyaretimden yaklaşık 2 ay öncesine kadar ekstra ücret ödeyerek tuz göletciklerinin yanına kadar gidilebiliniyormuş. Bölgeye gelen tursitlerden bazıları tuz göletciklerine graffitiler çizmişler hatta bazıları göletlerin içine tükürmüşler. Bu sebeple , turistlerin alana girmesi yasaklanmiş ve yukarıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz çitli bölgeden bakılabiliniyor. Cani insanlar maalesef heryerde.

Moray Tarım Terasları

5-Maras & Moray

Maras Cusco’nun yaklaşık 48 km kuzeybatsında bulunan arkeolojik kalıntıların bulunduğu bir kasaba. Kasabada hala yaşayan insanlar mevcut. Bu köye ulaşırkenki yol gerçekten izlemeye değer manzaralar sunuyor. Moray ise Maras Kasabası’ndan 9 km uzaklıktaki İnkalar’ın tarım teraslarını kurdukları bölge. Bir teoriye göre İnkalar bu terasları daha iyi mahsüller yetiştirmek için bir çeşit laboratuvar olarak kullanmışlar.

NOT : Maras ‘ta bulunan Kilisenin arkasında patika bir yol bulunuyor. Bu yolu takip ederek yaklaşık 6 km lik bir yürüyüşün sonunda Salineras ‘a ulaşabilirsiniz.

Chinchero Kasabası Manzarası

5-Chinchero

Cusco’nun yaklaşık 28km kuzeybatısında bulunan çok sevimli bir kasaba. Bölgedeki kalıntılar 1480 yılında Tupac Inca Yupanqui döneminde inşa edilmiş ve yapımında kullanılan taşlar dağların arkasından getirilen kireçtaşlarından yapılmış. Yapı İspanyol işgalcilerin bölgeye varması sebebi ile bitirilememiş. Kasabada İnkalar trafından yapılan yapılar dığında İspanyol işgalciler döneminde inşa edilmiş bir kilise (Iglesia Colonial de Chinchero Kilisesi) bulunmakta.

Sabahın erken saatlerinde Chinchero’da pazar kurulurken

Her salı , perşembe ve pazar günü kasabada çeşitli tekstil ürünlerinin satıldığı bir pazar kurulmakta. Özellikle pazar günleri yerel halkın eski bir gelenek olan takasla alış veriş yaptığını gözlemlemek mümkünmüş. ( Ayrıca kasabada hergün açık olan çeşitli hediyelik eşya dükkanları da bulunmakta. )Fiyatlar Cusco ya göre çok daha uygun. Eğer alpka yününden çeşitli tekstil ürünleri almak isterseniz, seyahatinizin alış veriş kısmını Chinchero’ya bırakmanızı tavsiye ederim.

Ben tur kapsamında Chinchero’da bulunan bir tekstil merkezini de ziyaret etme şansı buldum. Çok keyifli bir tecrübeydi. Yerel kıyafetleri ile bizi karşılayan kadınlar , iplikleri nasıl dokuduklarını ve boyadıklarınızı uygulamalı olarak gösterdiler.

6- Lima

Peru’nın başkenti Lima dünyanın dört bir yanından gelen ve Machu Picchu’yu ziyaret etmek isteyen turistlerin geçiş noktası. Lima bugün iki ilgi çekici bölgeden oluşuyor. Birincisi İspanyol işgalcilerin döneminden kalan yapıların olduğu şehir merkezi . İkincisi ise şehrin modern yüzü Miraflores bölgesi.

Peru’ya Neden Tekrar Gitmeliyim ?

7-Lake Titicaca’s Islands

Lake Titicaca Peru’nun güneybatısında ve Bolivya sınırında bulunuyor. Cusco’dan günübirlik tur yapmanın mümkün olmaması sebebiyle ziyaret edemedim. Gölün üstünde insan yapımı yüzen evler (adacıklar ) kesinlikle bir daha ki Peru gezimde ziyaret etmek istediğim yerlerden.

8-Nazca Lines

Nazca Çizgileri ; Peru’nun güneyinde bulunan Nazca çölüne çizilmiş ancak gökyüzünden bakılınca görünen , devasa geometrik ve hayvansal şekillerden oluşuyor. Milattan sonra 450- 600 yılları arasında yapıldığı düşünülen şekillerin kimler tarafından ve nasıl yapıldığı konusu hala bilinmiyor.

9-Huacachina

Nazca Çizgileri ile aynı bölgede bulunan Huacachina çölün ortasında bulunan inanılmaz bir vaha!

10- Rainbow Mountain

Cusco’dan günübirlik turlar ile ziyaret edebileceğiniz Rainbow Mountain ziyaretimi Sacred Valley ‘i daha çok görmek istediğim için bir daha ki ziyaretime erteledim. Dağa varabilmek için gidiş dönüş 10 km lik zorlu bir yürüyüşü göze almanız gerekiyormuş. Bu yürüyüş sonunda bizi bekleyen ise , topraktaki mineraller sayesinde gökkuşağı gibi rengarenk olan fotojenik bir dağ.

11-Humantay Lagoon

Yine Cusco’dan günü birlik turlar gidebileceğiniz bir yer olan Humantay Lagoon görmeyi çok istediğim yerlerden biriydi.

0

You may also like

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *