AMERIKAYI ZİYARET ETMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKEN 15 BİLGİ

Spread the love

Amerika’da Hayatınızı Kolaylaştıracak Bilgiler

1-Amerika Vizesi

Amerika’ya hangi sebeple olursa olsun gitmek için İstinye’deki Amerika Konsolosluğu’ndan (İstanbul’da oturanlar için )vize almanız gerekmekte. Gerekli tüm evraklari ve kriterleri sağladiginiz taktirde çok yüksek bir ihtimalle 10 yıllık bir turist vizesine sahip olacaksiniz. Başvuru için; TIKLAYINIZ .

2- Pasaport

Amerika’dayken pasaportunuzu her durumda yanınızda taşimak zorunda değilsiniz. Yanınızdaki herhangi bir resimli kimlik yeterli olacaktır.

3- Yasalar

Amerika 50 eyaletten oluşan  bir devlettir ve her eyaletin yönetim kurallları birbirinden farklıdır. Mesela Washington ve Oregon gibi eyaletlerde marijuana içmek serbestken; Texas ve Alabama gibi eyaletlerde tamamen yasaktır.

4- Ehliyet

Eyaletlerin trafik kurallari farklılık göstermek ile birlikte Türk ehliyetinizle bir çok eyalette 3 aya kadar araç kullanabilirsiniz.

5-Trafik Işiklari

Amerika’ya ilk geldiğimde beni trafikte en zorlayan sey trafik işiklari oldu. Kırmızı ışığın yandiğini gördüğünüzde Türkiye’deki gibi trafik ışıklarının dibinde durmaya kalkmayın. Trafik ışıklarından çok daha önce beyaz çizgiler ile ayrilmis alanda durmaniz gerekmekte.

6-Sağa Dönüş

Bir çok kavşakta sizin yönünüzdeki araçlara kırmızı ışık yansa bile en sağ şeritteki araçlarin kontrollü bir sekilde sağa dönmesi serbestir. ( aksi belirtilmedikçe).

7-Trafik Polisleri

Polisler genellikle hız limitleri içinde gittiklerinden polisleri veya ş erifleri (evet bazi eyaletlerde serifler hala mevcut ) geçmek yasaktır.

8- Benzin Meselesi

Benzincilerde Türkiye’deki gibi pompacılar yok, benzininizi kendiniz doldurmak durumundasınız.

9- Ölçüler

Ölçüler mevzu bahis olduğunda Amerika’ya geldiğinizde kesinlikle başka bir dünyaya gelmiş gibi hissedeceksiniz. Çünkü kafanızda Doları- Türk Lirasına çevirmek için verdiğiniz çabalar yetmezmiş gibi bir de benzini litre ile değil galon ile alacaksınız. Mesafeler mil ile ölçüldüğünden gördüğünüz her uzaklığı kilometreye çevirmeye çalışacaksınız. Kilonuz ya da boyunuz sorulduğunda verdiğiniz metre ve kilogramlı cevaplar karşınızdaki için hiçbirşey ifade etmeyecek.

10-Su Bedava

Restaurantlarda ne içmek istersiniz diye sorulduğunda su demekten çekinmeyin cünkü özellikle şişe su istemediğiniz sürece servis edilen su ücretsizdir. Servis edilen su arıtılmış çeşme suyu ve tadının alıştığımız sular gibi olmadıgını da belirtmeliyim.

11- Bahşiş

Gelelim bahşiş konusuna, bir restauranta gittiğinizde ( hatta saç kesimi, manikür pedikür gibi hizmetler  aldığınızda da ) sipariş verirken toplam hesaba bahşiş ekleyeceğinizi göz önünde bulundurarak siparis vermeyi unutmayin. Amerika’da  restaurantlarda bahşiş ödemek zorunludur. Ödememeniz cok ayip karşilanir ve hatta garsonlar peşinizden bile gelebilirler. Genelde bahşiş aralığı yüzde 15-20 arasında uygun görülür. Bir çok restautrantta 6 kişi ve üstü gruplarda bahşiş hesaba direkt dahil edilir.

12-Yemek Porsiyonlari ve Box Kavrami

Bir çok restaurantta ozellikle PF chang,s , Cheesecake Factory gibi Amerika’nin popüler zincir restaurantlarinda porsiyonlar fazlaca büyüktür. Bir baslangiç bir ana yemekle iki kisi doymanız muhtemeldir. Diyorsaniz ki ‘benim icin yemeği bitirememek sorun değil merak ettigim herseyi denemek istiyorum’, ozaman da gönül rahatliği ile garsondan size kalan yemeklerinizi koymanız için bir kutu vermesini  rica edebilirsiniz. Kalan yemekleri almak Amerika’ da cok yaygın ve her türden ekonomik sınıfa ait insanin yaptığı birsey.

13-Vergi Vergi Vergi

Restaurantta, markette ve hatta online alış-verişte gördüğünüz fiyatların hiçbirine vergi dahil değildir. Vergi eklenmiş gerçek fiyatlar kasaya ödeme için gittiğinizde veya hesabı istediğinizde bulunduğunuz eyallete göre belirlenip toplam tutara eklenecektir.

14– Prizler

Amerika’ya gitmeden önce oranın prizlerine uyumlu bir dönüştürücü almanız hayat kurtarıcı olacaktır. Türkiye’de kullandığımız prizler Amerika’ya uyumlu değil.

15-Gülümseyin

İnsanlara gülümsemekten ve günaydın demekten çekinmeyin. Merak etmeyin onlara asıldığınızı düşünmeyeceklerdir.  =)

0

You may also like

5 Comments

  1. Yeni Houston’a tanışındım ve Sizi yeni keşfettim ne güzel her şeyidetaylı anlatmışsınız. Emeğinize sağlık

    0
    1. Hosgeldiniz şehrimize !Çok tesekkür ederim. Dilerim uyum süreciniz çok hızlı geçer ve yazılarım size yardımcı olur.Yazılarım hakkında bilgi sahibi olmak için instagram hesabımı takip edebilirsiniz isterseniz. Sevgiler …. instagram : whereispinar

      0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *